Általános szabály, hogy a munkáltató köteles biztosítani az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. A munkáltatók nem engedhetik meg maguknak, hogy dolgozóik között felüsse a fejét a fertőzés, ezért szinte mindenhol bevezettek már speciális óvintézkedéseket a COVID-19 járvány idejére.
A pandémiás óvintézkedések köre jellemzően három pilléren nyugszik:
- távolságtartás,
- egyéni védőeszközök használatának előírása,
- fertőtlenítés.
Távolságtartás
A kereskedelmi cégek igyekeznek a dolgozók és ügyfelek közötti érintkezést minimalizálni. A globális ügyfélkörrel rendelkező cégek a járvány kitörése után szinte azonnal letiltották regionális képviselőik utazásait. A helyi területi képviselők sem látogathatják már személyesen partnereiket; telefonos vagy online kapcsolattartásra, ill. tanácsadásra voltak kénytelenek átállni.
Az országos közüzemi szolgáltatók is felfüggesztették tervszerű karbantartói feladataikat. Nem járvány idején fogják lecserélni a víz, villany, ill. gázórákat. Természetesen az ügyfél kérésére azért most is eljárnak, és az üzemzavarokat is elhárítják.
A járvány kitörése után létrehoztak olyan rendelkezésre álló csoportokat, akik az első vonalban dolgozók megbetegedése esetén a helyükre tudnak állni. Mint a háborúban…
Az irodai dolgozók körében a munkáltató jellemzően home office-t, azaz otthoni munkavégzést rendel el. Az irodában csak felügyelet marad - heti váltásban - a helyi intézkedést igénylő ügyek lebonyolítására.
Számukra különösen fontos, hogy betartsák a munkahelyi pandémiás szabályokat:
- egy irodában egy vagy maximum két fő tartózkodjon egyszerre,
- az egy munkakörben dolgozók mondjanak le a közös kávézásokról, együtt ebédelésekről,
- fokozottan ügyeljenek az egyéni higiénére, pl. szappanos kézmosás WC-használat előtt és után,
- kulcs, kilincs, ajtó, ablak, telefon, vízcsap, villanykapcsoló, lépcsőkorlát, klaviatúra érintése után kézfertőtlenítsenek, főleg, ha ezt mások után teszik,
- azonnal jelezzék, ha koronavírusos tüneteket észlelnek magukon, vagy fertőzöttel kerültek kapcsolatba, és vonuljanak otthoni karanténba.
Nagyobb létszámú gyárakban, üzemekben belépéskor nyilatkoztathatják a dolgozókat, hogy nem betegek, nincsenek tüneteik, egyúttal megmérhetik a lázukat is, és csak ezután vehetik fel a munkát.
Ahol lehet a munkaállomások között megnövelik a távolságot, hogy a dolgozók között munka közben is meglegyen a fertőzés szempontjából biztonságos két méter távolság. Ahol erre nincs mód, ott kötelezően előírják a szájmaszk viselését.
Megnövelik a távolságot az ebédlőkben is. Ragasztószalagok jelzik, hova szabad ülni, és hova nem. A WC-ben minden második piszoárt lezárnak.
Egyéni védőeszközök használata
Ahol a cég nem tudja biztosítani a biztonságos távolságot a munkavégzés során, ott kötelezően előírhatja a kesztyű és orvosi arcmaszk viselését.
Ilyenkor a szájmaszkot a munkáltató bocsátja a munkavállaló rendelkezésére:
- orvosok, egészségügyi dolgozók,
- pénztárosok, árufeltöltők,
- eladók, kiszolgálók,
- áruszállítók, futárok, sofőrök,
- rendőrök, katonák,
- munkába járáshoz a dolgozói buszjáratokon.
Fertőtlenítés
Aki home office-ban dolgozik, annak is fertőtlenítenie kell maga után otthon, hiába nem fogad mostanság vendégeket. Hát még azoknak, akik a munkahelyen kénytelenek rendszeresen mások után hozzányúlni a gépekhez, szerszámokhoz, eszközökhöz.
Az egyértelmű, hogy minden dolgozó a saját munkaállomását maga fertőtleníti maga előtt és után. A közös használatú helyiségek fertőtlenítése viszont már a takarítószemélyzet feladata és felelőssége.
A cégek pandémiás tervükben kiemelten foglalkoznak a fertőtlenítéssel; akár külön takarítóbrigádot is felállíthatnak, akik folyamatosan fertőtlenítik azokat a területeket, amiket kézzel rendszeresen megfognak, megérintenek: kilincs, ajtószárny, ablakkeret, vízcsap, villanykapcsoló, lépcsőkorlát, étkezőasztal, WC-ülőke, stb.
Nagyobb irodaépületekben vagy gyárakban nem ritka, hogy a bejáratokban, egyes részlegek közötti ajtók, kapuk előtt és után, valamint csarnokokban akár húszméterenként fertőtlenítőállomást létesítenek, ahol a dolgozók fertőtleníthetik a kezüket miután hozzányúltak a kilincshez.
Munka hőse?
Bármilyen járvány idején hozott speciális munkahelyi intézkedések betartása nem csupán egyéni felelősség kérdése, ez egy kollektív felelősség, hiszen a munkáltató határozza meg a szabályokat és ezek betartását ellenőriznie is kell.
Ugyanakkor nem az lesz a munka hőse, aki akkor is bejön dolgozni, ha éppen köhög, tüsszög - mondván az ő munkájára elengedhetetlenül nagy szükség van -, és aztán lefertőzi a fél céget...