Az orvosok a vírus megjelenése óta a COVID-19-es betegek tekintetében a tünetek széles skálájáról számoltak be - az enyhe enyhétől a súlyos betegségig. Egy kutatás szerint minden ötödik koronavírus-fertőzött tapasztalhat súlyos Covid-19-tüneteket - a Föld lakosságának 22%-a esetén merül fel ennek kockázata.
Fontos kiemelni, hogy a különböző eredetű légúti fertőzések tünetei nagyon hasonlóak, így biztos diagnózist továbbra is csak laboratóriumi teszt tud mondani.
A koronavírus tünetei pedig nagyban hasonlítanak egyéb megfázásos betegségek tüneteire, ezért sokan nem veszik komolyan. Ráadásul a koronavírussal fertőzöttek akár majdnem fele is tünetmentes lehet, akik emiatt tudtukon kívül sok fertőzésért lehetnek felelősek.
Az internetes öndiagnózis és öngyógyítás helyett mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnunk, ha azt gyanítjuk, hogy betegek lehetünk.
Az alább felsorolt tünetek nemcsak a koronavírus-fertőzötteknél jelentkezhetnek, hanem számos más esetben is, tehát még akkor sem feltétlen kell aggódnunk, ha egyszerre többet tapasztalunk ezek közül.
Tipikusan előforduló, gyakori tünetek:
- Magas testhőmérséklet
- Köhögés (száraz)
- Légzési nehézségek (légszomj)
- Szaglás-és ízlelésvesztés
A koronavírus-fertőzötteknél sok esetben jelentkezik hőemelkedés vagy láz, de nincs egy „minimum” testhőmérséklet, amelytől valakinél egyértelműen lehet tudni, hogy fertőzött. A nehézlégzés a koronavírus legkomolyabb tünete, általában a fertőzés korai stádiumában jelentkezik és nagyon súlyos következményei lehetnek. A száraz köhögés az egyik sajátos tünete a fertőzésnek, viszont nem mindenkinél fordul elő.
A szaglás és az ízlelés elvesztése lehet az egyik leggyakoribb tünet a koronavírus-fertőzötteknél. A King’s College London kutatói kiderítették, hogy a fertőzöttek 59%-ánál jelentkezik.
Alkalmanként jelentkező tünetek:
- Hidegrázás
- Torokfájás
- Fejfájás
- Izomfájdalom
- Fáradtság, levertség
- Zavarodottság
- Mellkasi nyomás
- Emésztési zavarok
- Hasmenés
- Étvágytalanság
- Hányinger, akár hányás is
- Hasmenés
A WHO adatai szerint a koronavírus-fertőzöttek 40%-a tapasztalt fáradtságot, levertséget a fertőzés miatt, ez a tünet ráadásul fennmaradhat jóval a gyógyulás után is. A hidegrázás pedig egy olyan tünet, amely minden fertőzöttnél eltérő intenzitással jelentkezik.
Emésztési zavarokat viszonylag frissen társították az új típusú koronavírushoz. Az első 200 gyógyult kínai fertőzöttön végzett utólagos kutatás szerint a betegek felénél jelentkezett emésztési zavar a fertőzés miatt.
A fejfájás és a torokfájás is szórványosan jelentkező tünet, a kínai páciensek 14%-ánál jelentkezett a kettő közül legalább az egyik.
Ritkán megfigyelt tünetek:
- Kötőhártya-gyulladás
- Orrfolyás
- Bőrkiütés
Több kínai és dél-koreai kutatás is igazolja, hogy nagyon ritkán, a koronavírus-fertőzöttek 1-3%-ánál tapasztalható kötőhártya-gyulladás is, így a többi tünet jelentkezésével együtt így ez is egy intő jel lehet. Az orrfolyás szintén egy kifejezetten ritka tünet, a fertőzöttek 5%-ánál jelentkezik.
Spanyol bőrgyógyászok újabb, érdekes jelét találták a fertőzésnek: ötféle börkiütésre is felfigyeltek a COVD-19-ben megbetegedettek körében. Néhány fertőzöttnél apró sérüléseket találtak a lábakon. A zavarba ejtőnek talált esetek 19 százalékában pedig úgynevezett COVID-ujjat, fagyásszerű elváltozást láttak. Többnyire a fiatalabb betegeknél fordul ilyen elő, jellemzően az enyhén fertőzöttek körében, a betegség későbbi szakaszában.
Szokatlan tünetek:
Újabb, a fertőzésre utaló szimptómára figyeltek fel, amely ráadásul sok esetben az egyetlen is, ami kínozza az érintettet. Egy amerikai kórházaban egyre több olyan koronavírusost regisztráltak, akik csak és kizárólag abdominális, azaz hasi fájdalomról számoltak be. A jelenség magyarázata, hogy ha a tüdőlebenyek nagyon be vannak gyulladva, a rekeszizom irritációja hasi fájdalmat idézhet elő.
Az idősebbeknél az orvosok megfigyelése alapján előfordulhat, hogy a fertőzés első szakaszában többet alszanak, kevesebbet esznek a szokásosnál, apatikusabbak, zavartan viselkednek, eltévednek, szédülnek vagy el is esnek. Ennek oka az lehet, hogy az idősebb szervezet máshogyan reagál a fertőzésekre, gyengébb az immunválasz, a köhögési reflex, a test hőszabályozása sem olyan aktív, így nem jelentkezik láz.
Források: