Miért óriási még mindig a kibocsátás, ha a fél világ karanténban van?

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Többet ártunk a környezetünknek azzal, hogy most otthon maradunk, mintha repülőre ülnénk. És az is rossz hír, hogy a légszennyezettség csökkenése fokozza a globális felmelegedést.

Virusmaszk

Virusmaszk

Egyre több országban foglalják el a várost az autóktól a biciklisek és a gyalogosok. Alig járnak a repülők, a légszennyezettség világszerte csökkent és a számítások szerint a szén-dioxid-kibocsátás a nemzetközi energiaügynökség (IEA) akár 5,5 százalékkal is eshet idén – most először az elmúlt 10 év alatt – írta a Grist. Mindez a koronavírusnak köszönhetően.

Hetekre, hónapokra leállt számos ország gazdasága, az elemzések azonban azt mutatják, hogy az átlagos szén-dioxid-kibocsátás körülbelül 95 százalékát stabilan hozzuk idén is, így nagyjából töretlenül folytatódik a globális felmelegedés és a klímaváltozás. A kérdés így felmerülhet bennünk: miből áll össze a még így is jelentős kibocsátás, ha az élet szinte megállt az utóbbi időben?

„Szerintem az egyik legfőbb az, hogy az emberek túlságosan sokat foglalkoznak a saját, egyéni kibocsátásukkal, hogy most szálljanak-e repülőre vagy sem, ahelyett, hogy olyan, strukturális dolgokra figyelnének, ami tényleg a szén-dioxid kibocsátás emelkedését eredményezi” – mondja Gavin Schmidt klímakutató, a NASA egyik igazgatója.

A közlekedés világszerte a szén-dioxid kibocsátás 20 százalékáért felelős az IEA adatai alapján – ez az arány az Amerikai Egyesült Államokban azonban még nagyobb: körülbelül 28 százalék. Bár 20 százalék sem kevés, a szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy ha teljesen karbonmentesen utaznánk, mondjuk megújuló energia hajtotta, elektromos vonatokkal, járművekkel és akkumulátorokkal működő repülőkkel, még akkor is ott van az a 80 százalék fosszilis tüzelőanyag kibocsátás, ami így is a legkörbe kerül.

Mi felelős akkor ezért a tetemes arányért? A rossz hír az, hogy az egyik ilyen az elektromos energia és a fűtés. Különösen most, hogy otthon vagyunk és nem a munkahelyünkön: ez felelős a globális kibocsátás 40 százalékáért, ugyanis világszerte a legtöbb ember még mindig fával, szénnel és földgázzal fűti az otthonát és főzi meg az ételét. Ahogy arra a szakértők is rámutatnak: a legtöbb helyen pedig az elektromosság nem zöld. „Bár történt egy váltás most az irodák irányából az otthonok felé, de attól még kell az energia, és ezt javarészt fosszilis tüzelőanyagok biztosítják” - emeli ki Schmidt. Az Államok elektromos energiájának 60 százalékát ugyanis szén, olaj és földgáz adja.

A teljes hírt a hvg.hu oldalán tudja elolvasni, ide kattintva. »