A fertőzés után mégis hosszú hónapokig tarthat a védettség

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Újabb kutatás igazolja az öthavi immunitás meglétét, eszerint a fertőzésen átesett emberek több mint 90 százaléka lehet hónapokig védett.

Virusmaszk

Virusmaszk

Bár korábbi kutatások arra az eredményre jutottak, hogy az antitestek adta védelem meglehetősen rövid életű, a New York-i Icahn Orvostudományi Egyetem kutatói azt találták, az enyhétől közepes erősségűig terjedő tüneteket produkáló koronavírusos betegek szervezetében az antitestek jelenléte legalább öt hónapig viszonylag stabilan megvan.

"Más kutatások szerint a vírus ellen termelt antitestek hamar eltűnnek, mi viszont ennek épp az ellenkezőjét találtuk" – fogalmazott a Medicalxpress cikkében Florian Krammer professzor, az egyetem vakcinológusprofesszora.

"Az enyhe vagy közepes súlyosságú betegségen átesettek több mint 90 százaléka elég erős antitestválaszt produkál a vírus semlegesítésére, az immunválasz pedig hónapokon át megmarad"
– tette hozzá.

A kutatásban több mint harmincezer beteg adatait elemezték az ELISA nevű antitestteszttel, amely képes kimutatni a SARS-CoV-2 antitestjeinek jelenlétét, illetve képes megmérni a jelenlevő antitestek szintjét is. Az ELISA kifejezetten érzékeny és pontos, szinte kizárt, hogy téves pozitív vagy negatív eredményt adjon.

A Mount Sinai Kórházban már márciusban elkezdték az antitestek meglétének vizsgálatát annak érdekében, hogy önkénteseket toborozzanak plazmadonor-programjukba. Október elejére már hetvenezer fölött állt az általuk vizsgált minták száma, ebből harmincezer fölött volt a koronavírus-pozitívak száma. Az ő körükben folytatták a kutatást az antitestek titerének, azaz szintjének vizsgálatával.

Az antitestek

Az antitestek Y alakú fehérjék, amelyek körbeveszik a testünkbe betolakodó vírusokat, baktériumokat, gombákat és parazitákat, hogy megsemmisítsék azokat. Az adaptív immunrendszer részét képző antitestek hozzákapcsolódnak a betolakodóhoz és hozzákezdenek megsemmisítéséhez. A koronavírus esetében a tüskefehérjéhez tudnak egyes antitestek kapcsolódni.

A cikk az infostart.hu oldalán olvasható el, idekattintva.