Hónapok óta olyan korlátozások között élnek az európaiak, amelyek megfosztották őket hétköznapi szabadságuktól, belefáradtak a koronavírusba, állítja a Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik tanulmánya.
A tagországok által jelzett „covid-fáradtság” egyre terjed a társadalmakban, ezáltal csökken a közegészségügyi rendelkezések támogatottsága is, áll a WHO jelentésében.
Ez pedig megkönnyíti a vírus terjedését.
Svédország különutas hozzáállása szembement a világon, sőt az Európában alkalmazott legtöbb módszerrel. Miközben Franciaországban és Olaszországban országos kijárási korlátozásokat rendeltek el, bezárták az oktatási intézményeket, a svéd kormány semmi ilyesmit nem csinált.
Az óvodák és bölcsődék, általános iskolák és boltok nyitva maradtak, az emberek a kávézókban éltek társas életet és a konditermekben edzettek továbbra is. Nagy kérdés, hogy ez a hozzáállás megvédte-e a svédeket.
Működött a svéd modell?
Sokan a nyájimmunitás éllovasának tartották Svédországot, miközben az ország kormánya többször cáfolta, hogy erre törekedtek volna. A nyájimmunitás lényege, hogy a népesség jelentős része átesik a fertőzésen, így immunissá válik – ezáltal pedig csekéllyé válik a terjedés mértéke.
A teljes cikk az euronews.com oldalán olvasható el, idekattintva.