Óriási felfedezésről számolt be Merkely Béla, ezt eddig nem is sejtettük a maszkokról

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Az általános maszkhasználat úgy tűnik, nemcsak az új fertőzések arányát csökkenti, de növeli azok számát is, akik ha meg is fertőződnek, de tünetmentesek maradnak – derül ki a New England Journal of Medicine friss cikkéből, amelyről Merkely Béla rektor készített összefoglalót.

Virusmaszk

Virusmaszk

Úgy tűnik, egy újabb nagyon fontos érv szól a maszkhasználat mellett a koronavírus járvány elleni védekezésben: Lehetséges, hogy a maszkhasználat nemcsak az új fertőzések arányát csökkenti, hanem segít mérsékelni a betegség súlyosságát, és biztosíthatja, hogy az újonnan megjelenő megbetegedések nagyobb arányban legyenek tünetmentesek. Feltételezések szerint ez utóbbi annak köszönhető, hogy a maszk csökkenti a bejutó vírusrészecskék számát - olvasható Merkely Béla összefoglalójában a semmelweis.hu-n. Ha ez a hipotézis beigazolódik, lehetséges, hogy a mindenkire kiterjedő maszkviselés egyfajta „varioláció” lesz, amely immunitást generálhat.

A varioláció szó a fekete himlő latin nevéből származik, és egy olyan eljárást takar, amely során a fekete himlőnek kitett egyént „beoltották” a beteg emberek himlőhólyagjából nyert anyaggal, azzal a szándékkal, hogy enyhe tünetekkel vészelje át a fertőzést, és a későbbiekre nézve alakuljon ki immunitás azzal szemben. A variolációt csak addig használták, ameddig fel nem fedezték a fekete himlő elleni védőoltást, amely végül eltüntette ezt a betegséget a földről - magyarázza a rektor.

A teljes cikk elolvasható a portfolio.hu oldalán, idekattintva.