Modellezték tudósok, hogyan terjednek a vírusok állatról emberre

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Kutatók egy csoportja egy szabadon hozzáférhető atlasszal előzné meg egy következő világjárvány kitörését.

Virusmaszk

Virusmaszk

Mostanra köztudott, hogy a természet pusztítása és az állatokról emberre terjedő, zoonózisos megbetegedések megjelenése kéz a kézben jár. Ráadásul minél inkább pusztul egy állatfaj természetes élőhelye, annál nagyobb az esélye, hogy emberre veszélyes vírust terjeszthet.

Az ebola egy kongói erdőben bukkant fel először, majd hét másik afrikai országra is kiterjedt – több ezer mérfölddel távolabb. Máskor egy esőerdőből indulnak ki, majd évekre eltűnnek a vírusok, de egy városban is felütheti a fejét, ami azonnali reakciót követel meg a kormányoktól.

„Ha azonban a megfelelő adatok a rendelkezésünkre állnak, a hírhedt zoonózisos megbetegedések eléggé megjósolhatóak” – nyilatkozta David Redding, a londoni ZSL zoológia intézet kutatója a Guardiannek.

Redding és egy megbetegedés-ökológus szakértőkből álló csapat egy olyan számítógépes modellt dolgozott ki, amelybe a környezeti és társadalmi változásokat – az erdőirtásokat, a városok terjedését, a vírust hordozó állat mozgását, a klíma-, és a hőmérsékletváltozást, esőzéseket és a közlekedést – is belefoglalták, hogy megjósolják egy következő világjárvány kitörését. A modelljük a legutóbbi három ilyen világjárvány kitörését pontosan meghatározta a bevitt adatok alapján.

A teljes cikk a hvg.hu oldalán olvasható el, idekattintva.