Csak fél évre alakulhat ki az új koronavírussal szembeni védettség azoknál, akik megfertőződtek, majd meggyógyultak a betegségből, állítják egy új tanulmányban az Amszterdami Egyetem (UvA) szakértői.
Értelmetlenné váló immunitás-útlevelek
Ha szélesebb körben bizonyítást nyer a publikáció tartalma, az alapjaiban rengetheti meg az úgynevezett immunitás-útlevelek bevezetését, amit több kormány fontolgat a gazdaság élénkítését segítendő.
A védettséget igazoló dokumentumok akkor tehetnék lehetővé kockázatmentesen a gyógyultak utazását, ha biztosak lehetnénk abban, hogy a gyógyultak akkor sem kaphatják el újra a vírust, ha fertőzött területre utaznak, majd onnan hazatérve sem terjesztenék tovább a kórokozót, hiszen immunisak. Ha viszont igaz az, hogy csak fél évre alakul ki védettség a szervezetben, gyakorlati hasznukat vesztik az immunitás-útlevelek.
Lecsökken az antitestek mennyisége
A kutatók tíz férfi esetében vizsgálták egy másik koronavírus okozta betegség ismételten történő kialakulását, a 27-40 év közötti korosztályban, négy szezonális, embert is fertőzni képes koronavírus-típus esetén.
Hat hónap után az antitestek mennyisége annyira lecsökkent a vizsgált személyek vérében, hogy az újrafertőződés esélye megnőtt, 12 hónap elteltével pedig valós kockázat alakult ki az ismételt megbetegedésre.
Az Amszterdami Egyetem kutatói attól tartanak, hogy az új koronavírusként emlegetett SARS-CoV-2 vírus esetében is hasonló jelenség tapasztalható.
A teljes cikk elolvasható az euronews.com oldalán, idekattintva.