Az időjárás nem lassítja a járványt - új tanulmány érkezett

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Újabb tanulmány látott napvilágot a Covid-19 járvány és az időjárási viszonyok kapcsolatát vizsgálja. A Princeton Egyetem kutatói szerint a melegebb időjárás az északi féltekén várhatóan nem fogja lassítani a vírus terjedését és a melegebb éghajlatú országokban sem lesz kevésbé súlyos a járvány.

Virusmaszk

Virusmaszk

Az elmúlt hónapokban több tanulmány és kutatás is megjelent azzal kapcsolatban, hogy vajon a Covid-19 járványt okozó SARS-Cov-2 vírus fertőzőképessége a melegebb időjárási körülmények között kisebb lesz-e. Ennek azért van jelentősége, mert ha a külső hőmérséklet és páratartalom jelentősen csökkenti a vírus fertőzőképességét, akkor megvan az esélye annak, hogy a járvány a szezonális influenzához képest a nyár beköszöntével alábbhagy, esetleg el is halhat legalább néhány hónapra.

A pro és kontra következtetésekre jutó tanulmányok közül most a kontra táborába tartozók száma gyarapodott eggyel. A Princeton Egyetem kutatóinak hétfőn publikált anyaga ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy bár elképzelhető, hogy a vírus fertőzőképessége függ az időjárási viszonyoktól, azonban a járvány alakulásában ennél sokkal nagyobb szerepet játszik a jelenlegi szakaszban a lakosság érzékenysége.

Modellszámításaik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenlegi körülmények között nem lehet arra számítani, hogy a nedvesebb és melegebb éghajlatú országokban kevésbé súlyos lenne a járvány kitörése. De azt sem lehet várni, hogy a nyári időjárás a korlátozó intézkedések nélkül önmagában gátat szabna a betegség jelenlegi terjedésének.

A tanulmányban a Princeton Egyetem kutatói és az Egyesült Államok Egészségügyi Intézete (US National Institutes of Health) egy terjedési modellt alkottak, amelyben olyan változókat építettek be, mint például a terjedés sebességének időjárás-érzékenysége, a betegség legyőzése után kialakuló immunitás átlagos hossza, s felhasználták azokat az adatokat is, amelyeket a korábbi, ismert koronavírusok időjárás-állóságáról ismertek.

A teljes cikk elolvasható a napi.hu oldalán, idekattintva.