A SARS-CoV-2 koronavírus elleni védekezés lehetőségei a mesterségesen szellőztetett épületekben

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

A REHVA (Federation of European Heating, Ventillation and Air Conditioning Associations) összeállított egy útmutatót arra vonatkozóan, hogyan lehet csökkenteni a fertőzés veszélyét olyan épületekben, ahol koronavírussal fertőződött személyek tartózkodtak.

Virusmaszk

Virusmaszk

A SARS-CoV-2 vírus leghatékonyabban cseppfertőzödéssel terjed - tüsszentés, köhögés, de akár beszéd közben is -, az ily módon levegőbe jutó részecskék akár 3 óráig is fertőzőképesek maradhatnak. A vírust tartalmazó cseppek azonban különféle felületekre tapadhatnak, melyeken - anyaguktól függően - akár 2-3 napig is életben maradhatnak.

A védekezés elsődleges módja, tehát a kéz és a felületek virucid (vírusölő) szerrel történő rendszeres fertőtlenítése, illetve egyéb fertőzésmegelőzési szabályok betartása.

Nagy hangsúlyt kell fektetni a különféle légtechnikai eszközökre, ugyanis a szellőzőrendszerek, ventilátorok, klímaberendezések, légtisztítók növelhetik, de akár csökkenthetik is a fertőzés kockázatát.

    • Kerüljük a beltéri levegőt keringető készülékeket, ezek ugyanis segítik a vírusok szállítását az egyes helyiségek között.
    • Hasznos lehet azonban olyan eszközök használata, melyek a tiszta és friss levegő arányát képesek növelni a belső terekben.

A fertőzés kockázatának csökkentésére kiváló megoldás a negatív nyomás biztosítása - általában kórházakban alkalmazzák -, ennek lényege, hogy az elszívott levegőt megfelelő szűrőkön át kivezetik. A használt szűrőket veszélyes hulladékként kell kezelni. Ez a módszer kiemelten fontos a közös használatú illemhelyiségek esetén.

Ügyeljünk arra, hogy ne alakuljanak ki rosszul szellőztetett, túlzsúfolt helyiségek. Azokban az épületekben, ahol mesterséges és természetes szellőztetésre is lehetőség van, javasoljuk, hogy az ablakokon keresztül is szellőztessenek minél gyakrabban a járvány időszaka alatt.

Azokban az épületekben, ahol csak mesterséges szellőztetésre van lehetőség, javasolt az otthoni munkavégzés elrendelése. Amennyiben ez nem lehetséges, és az épületben fertőzött személy tartózkodott, szükséges az épület teljes lezárása és fertőtlenítése.

Mesterségesen szellőztetett épületekben a befúvott friss levegő mennyiségét növelni kell. A friss levegő pótlás minimum 10 L/s/fő legyen. Kerülendő továbbá minden olyan egyéb műszaki megoldás, amely az elhasznált levegő egy részét visszajuttatja a friss levegő ágba. Ahol lehet, az elhasznált levegőt és a friss levegőt szállító ágat zsaluk segítségével el kell zárni egymástól.

A légkör relatív páratartalmát tartsuk 30% felett (optimális 40-60%), hogy megakadályozzuk a nyálkahártya kiszáradását, ugyanis a kiszáradt nyálkahártya hajlamosabb a fertőződésre.

A fertőzőanyag mennyisége a szellőzőrendszerben fertőtlenítő hatású UV lámpák segítségével is csökkenthető. Ezek az UV fényforrások a szellőzőrendszer légcsatornáiba építhetők be. A biztonságos üzemeltetéshez a különböző rendszerelemek állapotát a tervnek megfelelően ellenőrizni kell.

A HEPA-szűrővel ellátott hordozható légtisztító berendezések is csökkenthetik a fertőzés kockázatát, ugyanakkor ezek a készülékek fokozzák a levegő átkeveredését, ezzel a helyiség többi részében emelve a kockázat szintjét. A hordozható légtisztító berendezéseket, ezért csak egyszemélyes irodákban üzemeltessék.

További információk a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatójában.