A megújulókba történő fokozott beruházás a szervezet szerint erősebb gazdasági fellendülést idézhet elő a koronavírus-válságból, ezáltal több új munkahely jöhetne létre, a gyorsabban csökkenő szennyezés pedig a kapcsolódó környezeti, klíma- és egészségügyi kiadásokat is jelentősen mérsékelné.
2050-ig összességében mintegy 110 ezer milliárd dollár globális energiarendszerbe történő beruházására lenne szükség a klímacélok eléréséhez - véli a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA).
Amennyiben ez a (Transforming Energy Scenario, TES) forgatókönyv valósulna meg, úgy az évszázad közepére napjainkhoz képest körülbelül 70 százalékkal lehetne mérsékelni a globális szén-dioxid-kibocsátást. Ahhoz, hogy 2050-re a világgazdaság üvegházhatásúgáz-emisszióját gyakorlatilag nullára lehessen visszafogni, további hozzávetőleg 20 ezer milliárd dollár célzott energetikai beruházásra lenne szükség (Deeper Decarbonisation Perspective, DDP).
A TES forgatókönyv megvalósulása az egész világon hatalmas társadalmi-gazdasági haszonnal járna, így 2050-ig 50-142 ezer milliárd dollár megtakarítást eredményezne a légszennyezés környezeti és egészségügyi externáliáinak (külső költségeinek) csökkenése miatt.
A teljes cikk a portfolio.hu oldalán olvasható, idekattintva.