Nagyon úgy néz ki, hogy a normálishoz hasonló élet újraindulásáért cserébe bele kell törődnünk, hogy amíg itt van köztünk a koronavírus, több helyzetben maszkot kell felvennünk, ha kilépünk az ajtón.
Ha pedig a maszkok egy időre velünk maradnak, számítani kell arra, hogy sok minden megváltozik ettől: olyan apróságoktól kezdve, mint a sminkelés, a bűnözésen és bűnüldözésen át egészen odáig, hogy hogyan viszonyulunk a többi emberhez, mennyire vagyunk képesek megérteni őket. Összegyűjtöttünk hét dolgot, amire hatással lehet a normává váló maszkviselés.
1. Feszültebb társas interakciók
2. Előítéletesebb viselkedés
3. Bűnözők előnyben
4. Nehéz helyzetbe kerülő hallássérültek
5. Kényszerkellékből divatkiegészítő és üzenőfal
6. Ki ugyan nem dobjuk a rúzst, de azért...
7. A szájszag meg kit érdekel?
Amikor meglátunk egy arcot, két dolgot teszünk: felmérjük, hogy ismerjük-e, és megpróbáljuk leolvasni róla az érzelmeket, mondta a maszkviselés várható hatásairól megkérdezett egyik szakértő, a kognitív pszichológiával foglalkozó angol egyetemi oktató, Eilidh Noyes a CNN-nek.
Noyes szerint evolúciós perspektívából az érzelmek felismerése nagyon fontos, legyen szó idegenekről vagy ismerősökről: segít elkerülni a fenyegetést, és elősegíti a pozitív társas interakciókat. Ha a maszkviselés ennek az útjába az áll, az feszültség forrása lehet.
A szintén a CNN-nek nyilatkozó dublini pszichológia professzor, Ian H. Robertson szerint a túlélés azt diktálja, hogy amikor az ember találkozik valakivel, muszáj felmérnie a másik szándékait, és ha ez akadályba ütközik, óvatosabbá, defenzívebbé válhatunk, ami bizonyos esetekben erőszakos összetűzésekhez vezethet.
Igazán aggasztónak tartják viszont egyesek, hogy a maszkhordás ráerősíthet az idegengyűlöletre, előítéletességre, a faji alapú megkülönböztetésre. Közéjük tartozik a kaliforniai Berkeley szociológusa, Stacy Torres is, aki a National Geographicnak nyilatkozott. Az emberek hajlamosak arra, hogy ránézésre, arc alapján próbálják megítélni, mennyire megbízható, vagy éppen mennyire agresszív a másik ember.
A pszichológus kutatók már számtalanszor bebizonyították, hogy az ezen az alapon meghozott ítéletek gyakran tévesek, és az ember saját előítéleteit erősítik meg. Hát, most a maszkok súlyosbíthatják a problémát.