A kínai kormány a tradicionális orvoslás módszereit ajánlja a koronavírus-fertőzésre – írja a Nature. Az ilyen termékek Kínában az orvostudomány részét képezik, de szakértők szerint nagyon veszélyes olyan gyógymódokat reklámozni, sőt, szállítani az ország határain kívülre, amelyeknek nem bizonyított a koronavírus-ellenes hatása.
A tradicionális orvoslás szereit már Iránba és Olaszországba is küldik, mindenféle megalapozott kutatás nélkül.
A koronavírus-fertőzésre egyelőre nincs ismert gyógyszer, bár világszerte kísérleteznek több hatóanyaggal, ismertekkel és újabbakkal egyaránt. Eddig egyetlen mutatkozott hatékonynak randomizált kutatások során is, bár még ezek is igencsak kezdeti stádiumban vannak: az antivirális remdesivir, úgy tűnik, felgyorsíthatja a gyógyulást, a lehetséges mellékhatásokat azonban még kutatni kell.
A kínai hatóságok és az állami média nagyon erőlteti a tradicionális orvoslást, mint megoldást a koronavírus-fertőzésre, annak ellenére, hogy semmilyen kutatás nem zajlott a hatásosságukra. A kínai hagyományos orvoslás évtizedek óta vita tárgya a tudományos körökben, a konszenzus jellemzően az, hogy áltudományról van szó, bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly májusban felvette diagnosztikai kódrendszerébe (ICD-11) a hagyományos kínai orvoslás fogalmait. Ez ellen európai tudományos és orvosi akadémiák közös állásfoglalásban léptek fel, szerintük a hagyományos kínai orvoslás módszerei nem illeszthetők be a nyugati orvoslás elfogadott szakmai keretei közé, és a diagnosztikai kódok sem szolgálják a betegségek és az eljárások jobb megértését a statisztikákon keresztül.
A teljes hírt a 24.hu oldalán tudja elolvasni, ide kattintva. »