Már Nagy-Britanniában is megváltoztatták azt a módszertant, ami alapján a koronavírus miatt elhunytak számát meghatározták. Ezáltal náluk már több, mint 26 ezer áldozata van a koronavírus-járványnak. A növekvő értékhez nagyban hozzájárult az is, hogy a számolásnál hozzávették például az idősotthonok koronavírussal fertőzött halottait is.
A világ több országában is menetközben új számítási módszert kezdtek el alkalmazni a koronavírusban elhunytak számát illetően.
Ugyanezt a statisztikai átállást egyébként több európai ország is meglépte a közelmúltban, köztük Belgium is, de többen továbbra is úgy döntöttek, hogy csak a teszttel igazolt fertőzöttek szerepeljenek a halálozási statisztikákban.
Hasonlóan járt el Spanyolország is, hiszen Madrid és Katalónia statisztikusai úgy döntöttek, hogy ezentúl azokat a jellemző tüneteket mutató, de nem tesztetelt halottakat is a koronavírus-fertőzöttek közé teszik, akik idősotthonokban haltak meg. Ez a módosítás országosan 42 százalékkal emelte a koronavírus-fertőzött halottak számát.
Kína februárban még azon az állásponton volt, hogy a számításnál nem veszi figyelembe azokat a betegeket, akiknél a laboratóriumi vizsgálat pozitív volt, de nem mutattak tüneteket. A számítási módszert sokfelől bírálás érte, ugyanis ezzel jelentősen csökkentették az országban igazolt esetek számát.
A szakemberek között még mindig vita tárgya az, hogy az esetleges többlethalálozásokért milyen mértékben felel a koronavírus. Egy biztos: az eltérő vélemények és a különböző számítási módszerek miatt a jövőben nehézkes lesz a nemzetközi halálozási statisztikákat összemérni, köztük konzekvens sorrendet felállítani.