A kínai hatóságok irányított kamerákat helyeznek a koronavírus miatt bekaranténozott emberek lakásának bejárati ajtójára. Ám nem egy esetben a kamerát nem a folyosón szerelik fel, hanem a lakáson belül.
A koronavírussal küzdő kínai kormány a járvány elleni harcban bevetette az egész országot átszövő, több százmillió kamerát, a mesterséges intelligenciával működő arcfelismerő rendszereket, valamint az emberek minden lépését követő mobilszolgáltatók adatainak megfigyelését. A kínaiak – egyelőre legalábbis úgy tűnik – elfogadják a magánéletükbe beavatkozó intézkedéseket, mert azzal életeket menthetnek, ám kérdés, hogy a járványveszély elmúltával mennyi marad meg a rendkívüliként bevezetett megfigyelési technikákból.
Főleg, miután azok egy ideje olyan messzire is elmennek, hogy azokat már a kormányzati megfigyelést egyébként az élet velejárójának tekintő kínaiak is túlzásnak érzik. Például az a – CNN-nek nyilatkozó – köztisztviselő is, akinek saját otthonában szereltek fel egy kamerát, hogy megfigyelés alatt tartsák a kéthetes karanténidő alatt.
A Changzhou városában élő William Zhou – aki a következményektől tartva álnéven nyilatkozott az amerikai hírtelevíziónak – elmondta, amikor februárban hazatért szülőtartományából, egy önkormányzati dolgozó és egy rendőr jelent meg a lakásánál, hogy egy, a bejárati ajtaját figyelő kamerát szereljenek fel. Ezzel a módszerrel ellenőrizték, hogy betartja-e a kéthetes kötelező karantént.
A teljes hírt a 24.hu oldalán tudja elolvasni, ide kattintva. »