Mit érdemes tudni a csodaszerként elhíresült klorokinról?

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Mi az a klorokin?

Virusmaszk

Virusmaszk

A klorokin egy elsőként 1934-ben előállított hatóanyag, melyet évtizedek óta használnak a malária megelőzésére, éppen ezért a mellékhatásai már jól ismertek. 

A több évtizedes használata miatt a malária kórokozója bizonyos mértékben ellenállóvá vált a klorokinnal szemben, így a használata valamelyest visszaszorult, ennek ellenére a WHO még mindig az egyik legnélkülözhetetlenebb gyógyszernek tartja. 

Mivel a klorokin igen kedvező árú, így a fejlődő országok is előszeretettel választják, nem csoda, hogy a világ egyik legtöbbet eladott gyógyszer lett. 

Hogy jön ide a koronavírus?

A gyógyszerkutatók jelenlegi egyik legfontosabb feladata gyógyszert találni a COVID-19 megbetegedésre. Mivel azonban az idő ellenük dolgozik, így a kutatást a már meglévő gyógyszerek közt kezdték. 

Így bukkantak rá az ismert klorokinra, melyről már az 1980-as években bebizonyosodott, hogy hatékonyak olyan vírusok ellen, mint hepatitis, influenza vagy a Zika-vírus, ezen elindulva vélték úgy, hogy a koronavírus ellen is hatásos lehet. 

Mit mutatnak a tesztek?

Elsőként a vírus kirobbanásának helyszínén, Kínában kezdték meg a klorokin koronavírus elleni tesztelését. Ezek a tesztek pedig rendkívül pozitív eredménnyel zárultak, azok a betegek ugyanis, akik kaptak klorokin-kezelést hamarabb gyógyultak meg, valamint a lázuk és a tüdőgyulladásuk is mérséklődött. 

A remény azonban hamar szertefoszlott a további tesztelések hatására. 

Az Associated Press hírügynökség április 21-én hozott nyilvánosságra egy amerikai tanulmányt, melyben azt írják nem bizonyítható, hogy a klorokin hatásos lenne a betegség kezelésében. 

A kutatást 368 koronavírusos betegen végezték, a teszt során három típusú kezelést alkalmaztak:

    • csak hagyományos vagy azithromycin antibiotikumos kezelés
    • klorokinos kezelés
    • vegyes kezelés (mindkét készítményből kaptak)

Az eredmény a következő lett: Az első esetben a betegek mindössze 11%-a hunyt el, míg a klorokinos kezelés esetén 28%. A vegyes kezelés esetében ez az arány 22%, bár az ebben résztvevők száma olyan alacsony, hogy nem szolgál megfelelő mintaként. 

A másik kutatás Brazíliában zajlott, ahol egy nagy dózisú vizsgálatra készültek, 440 betegen tesztelték a klorokin hatásait, azonban a kísérletet leállították, ugyanis az első körben vizsgált 81 emberből ketten meghaltak, többüknél pedig veszélyes szívritmuszavar lépett fel. 

Most akkor használ vagy árt?

Sajnálatos módon egyiket sem lehet teljes bizonyossággal állítani, ehhez ugyanis további vizsgálatokra van szükség. 

Azt azonban fontos megemlíteni, hogy a brazil kísérlet során a betegek egyik csoportja 10 nap alatt 12 g klorokint kapott, és a páciensek közt 75 év feletti személy is volt, miközben a malária ellen 3 nap alatt 2,5 g klorokint használnak, és az eddig használt legnagyobb összdózis is 10 nap alatt 10 g volt 18-65 év közöttiek számára. 

Források: