Amikor a Kínából indult koronavírus-járvány napok alatt alatt berobbant Európában, majd a világon szinte mindenhol, néhány hét kellett, hogy az arcmaszk- és gumikesztyűgyártói kapacitás utolérje a keresletet. A védekezést segítő eszközök ma a gyógyszertárak és drogériák legnépszerűbb termékei közé tartoznak, és egy ideje már bőségesen akad is belőlük a polcokon.
Szakértők nap mint nap emlékeztetnek: a legtöbb ilyen felszerelés egyszer használatos. Utóbbi kifejezés az elmúlt időszakban leginkább a műanyagszeméttel kapcsolatban szerepelt a sajtóban, és ahogy akkor, most is negatív következményeket sejtet: ahogy a plasztik üdítőspalack és a szívószál, úgy „dolga végeztével” az orvosi maszk és a gumikesztyű is a környezetet szennyező hulladékká válik.
Rövid távon az jelenthet gondot, hogy ezek a védekezéshez használt eszközök is lehetnek vírushordozók. Korábbi koronavírusokat vizsgáló kutatások – melyeket Günter Kampf és társai összesítettek márciusban, a kórházi fertőzésekkel foglalkozó Journal of Hospital Infection című folyóirat hasábjain – rámutattak, hogy egy latexkesztyűn akár 8 órán át is életben marad a kórokozó.
Hongkongi kutatók a The Lancet című orvosi szaklap áprilisi számában közölték, hogy hét nap elteltével is fertőző vírust találtak a kísérlethez használt orvosi maszkon. Aki eldobja, annak ez már kevésbé érdekes, de akinek az a feladata, hogy begyűjtse a hátrahagyott szemetet, annak ezzel is növekszik az esélye arra, hogy ha hibázik munkavégzés közben, akkor megfertőződjön.