Érdekes ügyben határozott a múlt héten az Alkotmánybíróság. A testület megsemmisítette a Kúria, a Fővárosi Ítélőtábla, a Fővárosi Törvényszék támadott végzéseit, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) érintett határozatát.
Közegészségügyi kényszerengedély
Az történt ugyanis, hogy az SZTNH 2020 novemberében, a koronavírus-járvány tetőfokán közegészségügyi kényszerengedélyt adott a Richter Gedeon Nyrt. számára a remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó Veklury nevű gyógyszer hasznosítására. Ez a készítmény volt az első, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség a kiegészítő oxigénkezelést igénylő, koronavírus-betegségben szenvedő felnőttek és serdülők kezelésére javallott.
A termék oltalmát európai szabadalom biztosítja, és az két további szabadalom oltalmi körébe is beletartozik, amelyekre a Richter a kényszerengedély iránti kérelmét szintén kiterjesztette.
Az eljárás alapjául szolgáló ügyben az indítványozó, a Gilead Sciences a jogosultja az SZTNH által lajstromozott európai szabadalomnak, amely forgalomba hozatali engedélyt kapott.
A Gilead Sciences megváltoztatás iránti kérelemmel támadta meg a közegészségügyi kényszerengedélyt megadó határozatot. A cég sérelmezte, hogy az SZTNH a kérelmező meghallgatása nélküli eljárást folytatott le, de azért is támadta a döntést, mert szerinte elmulasztották a belföldi szükséglet körülményeinek tisztázását. Azaz nem folytattak le bizonyítást arra nézve, hogy önmagában a szabadalom jogosultjának erőforrásai elegendőek lennének-e a járványhelyzet adta belföldi szükséglet kielégítésére.