A koronavírusos betegek, a súlyos betegek, a lélegeztetőgépen lévők száma emelkedő tendenciát mutat, az ellátási kapacitás viszont véges - mondta Zacher Gábor toxikológus az RTL Híradónak, aki a hatvani kórházban vesz részt a koronavírus elleni küzdelemben.
Naponta fordul elő, hogy a beteg a saját lábán besétál a kórházba, majd 1-2 órán belül lélegeztetőgépre kerül. Ezek a történetek mindennaposak - tette hozzá. A betegség hitetlen nagy sebességgel lesz úrrá a szervezeten. Egy gépre kerülő betegnél 50%-os a valószínűség, hogy meg tudjuk gyógyítani, ami valljuk be őszintén, nem egy jó arány - fogalmazott.
Nem a műszer, a védekezőfelszerelés kevés, hanem az emberi tényező az, ami a legsérülékenyebb, mert a hozzáértő, szakképzett intenzív terápiás szakemberek száma limitált, ami nem csak az orvosokra, hanem a szakdolgozókra is vonatkozik. Azok hiányoznak, akik tudják, hogyan működnek ezek a vasak - utalt Zacher a lélegeztetőgépek működtetésére.
Kezdenek felborulni az ideális arányok a kezelésben, ma már akár egy nővérre hat beteg is juthat intenzív osztályokon, amiben benne a van a hibázás lehetősége. Ez az arány békeidőkben, ideális esetben egy betegre egy nővére - tette hozzá.