Egyre több hírt hallani a dániai nyérc mutációról, illetve éppen tegnap jelent meg egy tudományos anyag az interneten egy másik, hasonló kihívásokat támasztó mutációról. De mik is ezek a kihívások és mit jelentenek ezek az új mutációk a mindennapok tekintetében?
A lényeg:
- Ezek az eredmények és felismerések továbbra sem módosítják a mindennapi védekezés módját (Maszk, távolság, kézhigiénia), ám komoly tanulsággal szolgálnak az antitest-alapú terápiák és vakcinák tekintetében.
- A tüskefehérjét érintő mutációk gyakorlati szempontból is módosíthatják a vírus működését (receptorkötési hatékonyság) és az immunrendszerünk védekezési hatékonyságát egy-egy variáns ellen (antitestjeink hatékonyságát; sejtes immunitásunk hatásosságát), stb.
- Mindkét itt taglalt variáns képes a többi törzs ellen termelődött vagy termelt antitesteket bizonyos mértékben „kikerülni”.
- Jelenleg több, antitesten alapuló terápia is használatban vagy fejlesztés alatt áll, ezek számára komoly tanulságot szolgáltat - A vakcinák tekintetében, annak technológiájától és adott emberben kiváltott hatékonyságától függően okozhatnak problémát a hasonló mutációk, bár ezze vonatkozóan még nincs pontos adat - Nagyon fontos a vírus folyamatos genetikai vizsgálata
- Továbbra is természetes folyamatokról beszélünk, minél több embert vagy minél több állatot (nyérc) fertőz a vírus, annál nagyobb esélye van kiterjedt adaptációra
- Megjelenésük nem dönti romba a vakcinafejlesztéseket és terápiás eljárások fejlesztését, de tudományos szempontból számolni kell velük
Mi lesz így a vakcinákkal?
A vírus mutációs rátája továbbra sem mutat fenyegetően gyors ütemet, így a vakcinafejlesztések - figyelembe véve a számos technológiai eljárást is - nem kerültek veszélybe. Azonban mindenképp számolni kell a tudományos fejlesztések során az újonnan megjelenő tüskefehérje mutánsokkal, melyek egyelőre bizonyítottan csupán néhány monoklonális antitest eljáráson alapuló terápiát érintenek jelentősen. Sajnos nem ismert, hogy az antitestes immunitáson kívül a sejtes immunitásra milyen szerepük lehet ezeknek az újonnan felbukkant mutációknak.
A teljes cikk elolvasható a Virológia Pécs Facebook oldalán.