Összeomlik-e az egészségügy karácsonyig?

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

December közepéig minden rendben van a miniszterelnök szerint, addig van kapacitás. Persze kérdés, miben mérik ezt a kapacitást. És hogy mi az ára.
Orbán Viktor miniszterelnök minap közzétett Facebook-posztjában egyebek mellett arról beszélt, hogy december közepére éri el a Covid-ellátás a kapacitás határát. Meg persze, hogy világelsők és minimum dobogósok vagyunk lélegeztetőgépet és ágyszámot illetően. De mit is jelentenek ezek a számok? És mi lesz december második felében? És honnan tudjuk majd, hogy elértünk bármilyen határt?

Virusmaszk

Virusmaszk

A legfrissebb adatok szerint majdnem 70 ezer aktív fertőzöttet tart nyilván a rendszer. Bár a valós fertőzötti szám ennek sokszorosa, a pontos értéknek most nincs nagy jelentősége, így jobb híján maradjunk a 70 ezernél. Ebből a 70 ezer fertőzöttből majdnem 5200-an vannak olyan súlyos állapotban, hogy kórházban kell őket ápolni, és lassan 400-ra nő azok száma, akiket már lélegeztetni kell.

Hol lehet a vége?

A fertőzöttek száma – és ebből következően a súlyos állapotba kerülő betegek száma – a védekezési intézkedések és annak függvénye szerint alakul, hogy ezeket az intézkedéseket mennyiben tartják be az emberek. Az pedig, hogy mennyit bír a rendszer, sok szempontból attól függ, hogy mit akarunk, mennyit bírjon.

ÖSSZESSÉGÉBEN MIND A VÉDEKEZÉS HATÉKONYSÁGA, MIND AZ EGÉSZSÉGÜGYI RENDSZER KAPACITÁSA AZON MÚLIK, HOGY MILYEN ÁRAT VAGYUNK HAJLANDÓK FIZETNI.

A védekezésben az egyik véglet a teljes lezárás – ennek kétségbevonhatatlan hatékonysága tavasszal megmutatkozott –, a másik a laza semmi. Egyelőre Magyarországon a laza semmi felé billen a mérleg. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a maszkviselés önmagában elegendő, de ez nem így van.

A maszk fontos, de messze nem elegendő, önmagában nem állítja meg a vírus terjedését

– mondta lapunknak Csilek András, a Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területi szervezetének elnöke.

Hozzátette: a most bevezetett szigorítások összességében túl sokat nem érnek: az éjszakai kijárási tilalom vagy az ingyenes parkolás felesleges, önmagában pedig az is csak hamis biztonságot jelent, ha harmadházzal működnek a mozik, színházak. Ezek legfeljebb kismértékben javíthatnak a helyzeten.

ANNAK LENNE EREDMÉNYE, HA MINDEN TÖMEGRENDEZVÉNYT BETILTANA A KORMÁNY.

Emellett ha már nyitva lehetnek, érdemes lenne a vendéglátóipari egységeknél is csak minden második-harmadik asztalnál ültetni az embereket, és vissza kellene hozni ismét az idősekre vonatkozó bevásárlási idősávokat. És ez még mindig csak részleges lezárás – tette hozzá Csilek András.

A cikk az index.hu oldalán olvasható el, idekattintva.