Világszerte 180 koronavírus elleni védőoltás-fejlesztési projekt fut, ezek közül 6-8 tart már az utolsó, klinikai tesztelési fázisban. Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológiai kutatócsoportjának vezetője szerint hamarosan Magyarországra is eljuthat az oltóanyag.
Jakab szerint nem igaz az, hogy a világ kutatói kapkodtak volna a vakcinafejlesztéssel. A virológus a Magyar Tudomány Napja alkalmából tartott előadásán elmondta, hogy a jelenleg pusztító koronavírus korántsem volt ismeretlen az emberiség előtt, hiszen a SARS, illetve MERS vírusok idején kellően feltérképezték a vírustörzset ahhoz, hogy tudják, milyen irányba kell indulniuk a védekezéssel. Szerinte a mostani pandémiát okozó Sars-COV 2 vírus nyolcvan százalékban megegyezik a 2003-ban Kínában terjedésnek indult SARS járvánnyal.
Jakab szerint az engedélyeztetés folyamatát fel kell gyorsítani, hogy minél hamarabb meg lehessen kezdeni az oltást, egyúttal hozzátette, hogy a kész vakcináktól nem kell félni, hiszen "ezek azok, amik a világjárványt meg fogják állítani, de legalábbis drasztikusan képesek csökkenteni az esetszámokat. Más esélyünk nincsen."
Az oltással kapcsolatban azért merültek fel kételyek, mert például az orosz és kínai vakcinát a tömeges tesztelés fázisa nélkül tették elérhetővé, így mellékhatásaik egyelőre ismeretlenek. Jakab kérdésre válaszolva elmondta, hogy szerinte az "oxfordi vakcina lesz a befutó", de ő az elsők között adatná be magának akár a kínai, vagy az orosz oltást is.