Egyelőre kevés ismeret áll rendelkezésünkre a háziállatokkal kapcsolatos COVID-19 megbetegedésről. Mivel sokak számára fontos kérdés, vajon a képesek-e elkapni az új koronavírust házikedvenceink, lényeges leszögezni, hogy jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a társállatok jelentős vagy akár mérsékelt szerepet játszanának a COVID-19 megbetegedést okozó vírus, a SARS-CoV-2 terjedésében. Azokról az állatokról áll rendelkezésre értékelhető információ, melyeket itt taglalunk.
A kérdéskör, hasonlóan sok máshoz a jelenlegi világjárvány kapcsán, sajnos tapasztalati úton történt megfigyelésekkel válaszolható meg, illetve célzott laboratóriumi kísérletekkel.
Vajon képes a háziállatom elkapni a vírust?
- Nagyrészt attól függ milyen állat, de van amelyik sajnos igen. Ennek mértéke azonban nagyon nem mindegy.
Képes vagyok egy beteg háziállattól elkapni a vírust?
- Nem tudjuk – kifejezett nehéz ezt megfigyelni és bizonyítani, egyelőre csupán haszonállatként tartott nyérc farmon merült fel ennek lehetősége ám bizonyítást nem nyert. Így egyelőre a legvalószínűbb, hogy nagy tömegben tartott fogékony állattól lehet esélye a fertőződésnek, ám nem kizárható az egyszerűbb eset sem.
Mely állatok fogékonyak?
Házikedvencek köréből a macskafélék egyértelműen fogékonynak bizonyultak. 50 COVID-19 beteg társállatából, ahol szoros együttélés volt (egy élettér, beltér, stb.) 6 bizonyult PCR pozitívnak. Macskák esetében kísérletesen macska-macska átvitelt is igazoltak. Meg kell jegyezni az állatkerti fertőzéseket is, ahol világszerte több helyen is a beteg gondozó fertőzte meg az állatkert valamely nagymacskáját. Macskáról emberre történő fertőzést egyelőre nem ismer a tudomány, így minden bizonnyal extrém ritka vagy meg sem történik.
Kutyák esetében egyértelműen csupán antitest választ sikerült igazolni, ritka esetben. Ez egyfajta minimális fogékonyságot feltételez, amely valószínűleg nem vezet se vírus ürítéshez, sem pedig megbetegedéshez.
A teljes bejegyzés a Virológia Pécs Facebook oldalán olvasható.