„A nagyszülőkre 220-szor veszélyesebb a koronavírus, mint az unokáikra”

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

A kormánynak is segítő járványügyi szakember szerint a védekezés nagyon rossz irányba halad. Komoly őszi-téli járványra kell számítani, ha nem változnak meg a dolgok.

Virusmaszk

Virusmaszk

Hosszú interjút adott a Portfoliónak Oroszi Beatrix epidemiológus, a Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai projektcsapat tagjaként olyan dokumentumok elkészítéséért felelős, ami alapján döntéseket hoz a kormány.

Az első hullámban ez egy helyes reakció volt, idő kellett ugyanis a felkészülésre, a védekezésre, a betegség jobb megismerésére, ezért nagyon drasztikus elfojtó intézkedéseket kellett hozni. Nem volt más választás, a járvány megfékezése érdekében szükséges volt komolyan beavatkozni az emberek életébe, a gazdaság működésébe – indokolta az epidemiológus a világszerte, így nálunk is meghozott szigorú tavaszi intézkedéseket.

Veszélyesebb, mint sokan gondolják

„A COVID-19 fertőzöttek között a halálozás nagyjából 0,6%, a tünetekkel megbetegedettek között kb. 1,5% körülire tehető. Összességében tehát a COVID-19 egyáltalán nem tartozik a legpusztítóbb betegségek közé, ez egy olyan ellenség, amivel el kellene tudni bánni” – helyezte el egy skálán a kórt Oroszi Beatrix, hozzátéve,hogy a SARS, vagy a MERS rosszabbak voltak. A koronavírussal az a nagy baj, hogy „gyorsan és könnyen tud terjedni, ezért nagyon sok embert tud rövid idő alatt megbetegíteni”, emiatt vezet sokak halálához is.

A fertőzést életkortól függetlenül bárki elkaphatja, de a 75 éves nagyszülőnek kb. 220-szor nagyobb a kockázata a súlyos lefolyásra, mint a 27 éves unokájának – ismertette a szakember, hozzátéve, hogy a krónikus alapbetegségek és az elhízás is komoly rizikófaktorok.

Nemrég jelentek meg az első kutatási eredmények a tavaszi járványhullám során a súlyos lefolyású COVID-19-et túlélőkről. Ezek alapján azt nyilatkozta Oroszi Beatrix, hogy „a kontrollvizsgálatra visszahívottak közül minden második ember több hónappal a kórházi elbocsátást követően sem tünetmentes”, ugyanis a koronavírus krónikus elváltozásokat okozhat a tüdőben.

Ha jók az adatok, akkor lehet jól védekezni

A koronavírus 188 országban jelen van, és ezek az országok 188 különböző hadjáratot viselnek ellene. Ez nem szerencsés – kezdett bele a védekezés értékelésébe a tudós.

Ezek a különböző modellek viszont lehetőséget adnak az egyes stratégiák értékelésére, amit Oroszi szerint „össztársadalmi szinten kell mérni, nem egyetlen szempontot kiragadva, például csak a megbetegedések számát minimalizálva, vagy pont fordítva, csak a gazdaság működőképességével törődve”. Szerinte azok az ázsiai országok védekeztek jól, akik már készültségben voltak, mert a közelmúltban is megszenvedtek járványokat, Európában pedig Németországot emelte ki, ahol a nagyszabású tesztelésre és a kontaktuskutatásra fókuszáltak.

A teljes cikk a 24.hu oldalán olvasható el, idekattintva.