A fogyasztóvédelem fogja ellenőrizni, hogy az előírt hatósági árért intézik-e a PCR-teszteket a szolgáltatók.
Többmilliós bírságra is számíthat az a szolgáltató, amely a megszabott hatósági ár feletti összegért kínál a koronavírus-fertőzés kimutatására alkalmas a PCR-teszteket – derül ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményéből. A szaktárca azt írta:
a fogyasztóvédelmi hatóság az ITM elrendelése alapján országon vizsgálja a hatósági ár betartását, a fogyasztók tájékoztatását.
Emlékeztettek, hogy a PCR-tesztek elvégzése szeptember 21-e óta hatósági árhoz kötött. A hatósági ár rögzítésével a mintavételt és laboratóriumi vizsgálatot térítés ellenében igénybe vevőktől legfeljebb 19 500 forintot kérhetnek a szolgáltatók, de a PCR-tesztet térítésmentesen végzik el mindazokon, akiknek esetében ez járványügyi szempontból indokolt. (A hatósági ár bevezetése azonban mást is hozhat magával: csökkenhet a tesztkapacitás.)
Ha a fogyasztóvédelem azt tapasztalja, hogy egy vállalkozás a megengedettnél drágábban kínálja a tesztet, a jogszabály betartására, azaz a vizsgálat legfeljebb hatósági áron való elvégzésére kötelezik a céget a közlemény szerint. Ha az ajánlott ár kényelmi többletszolgáltatások – például kiszállás vagy hétvégi mintavétel – miatt magasabb, akkor is egyértelműen tájékoztatni kell az érdeklődőket a teljes költség egyes elemeiről. A fogyasztóvédelmi hatóság 15 ezer forinttól akár a nettó árbevétel 5 százalékáig, azaz több millió forintig terjedő bírságot szabhat ki, ha nem egyértelmű árfeltüntetést tapasztal, vagy egyéb megtévesztő gyakorlatot fed fel az ellenőrzés során.
Az ITM várhatóan október végéig összegzi a vizsgálati eredményeket, tapasztalatokat.