Átalakul a munka világa Magyarországon: jönnek a hibrid munkahelyek

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Miután a „home office” előnyei nyilvánvalóvá váltak a koronavírus-járványban, ez a fajta munkavégzés teret fog nyerni. De nem tűnik el az iroda sem, hiszen annak is megvannak a maga előnyei. Egymás mellett, egymást kiegészítve folyik majd az otthoni és az irodai munka: a munkahelyek „hibriddé” válnak.

Virusmaszk

Virusmaszk

A járvány legalizálta az otthoni munkavégzést. Így van ez a szó szoros értelmében, hiszen már készül a Munka Törvénykönyvének ezzel kapcsolatos módosítása. De igaz ez átvitt értelemben is: a munkáltatók félelmei enyhültek, már nem gondolják, hogy a távmunka automatikusan lógáshoz vezet. Egyúttal felismerték a home office előnyeit: hosszabb távon csökkenthetők általa az irodabérléssel, fenntartással kapcsolatos költségek s növekedhet a munkaerő-megtartási képesség. Utóbbit az indokolja, hogy sok alkalmazott is megkedvelte az otthoni munkát: általa megmenekülnek a bejárás nyűgétől, hatékonyabban, térben s időben kötetlenebbül tudnak dolgozni.

Ugyanakkor a hátrányok, a kockázatok is felszínre kerültek. Mint a Budapesti Corvinus Egyetemmel közös tavaszi kutatásunk kimutatta, a társaság, a kollégák hiánya kisebb-nagyobb mértékben mindenkit megviselt. Voltak, akiknek nagyon elegük lett az egészből, mert ők az irodában képesek igazán a munkájukra koncentrálni.

Az időben kötetlenebb munkavégzés hátulütője volt, hogy mindig elérhetőnek kellett lenni, s ha egyes cégeknél ez nem is volt igaz, akkor is ez volt a látszat. Mindenki ki volt téve annak, hogy megbízhatóan működnek-e az IT rendszerek, s a vezetőknek főtt a feje amiatt, hogy nem tudták, hogyan kell a munkatársaikat távolról irányítani.

Az iroda nem vész el, csak átalakul
Miután a „home office” előnyei nyilvánvalóvá váltak, ez a fajta munkavégzés teret fog nyerni. De nem tűnik el az iroda sem, hiszen annak is megvannak a maga előnyei. Egymás mellett, egymást kiegészítve folyik majd az otthoni és az irodai munka: a munkahelyek „hibriddé” válnak. Ennek kialakulását ösztönzi a jelenlegi járványhelyzet is: a személyes érintkezéseket csökkenteni kell, de a teljes bezártsághoz senki sem akar visszatérni.

A HIBRID IRODÁBAN UGYANAKKORA TÉRBEN KEVESEBBEN DOLGOZNAK, MINT KORÁBBAN. MEGNŐNEK A KÖZÖSSÉGI TEREK, HISZEN SOKAN ELSŐSORBAN A TÁRSASÁG KEDVÉÉRT AKARNAK IDŐRŐL-IDŐRE BEKÖSZÖNNI.

A teljes cikk a portfolio.hu oldalán olvasható el, idekattintva.