Koronavírusos van a családban, most mit csináljak?

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

Péntek reggel 459 új koronavírus-fertőzöttről érkezett bejelentés, de a számok már egy ideje egyre csak nőnek, és döntenek rekordokat Magyarországon. Ez önmagában is riasztónak tűnhet, figyelembe kell venni azonban, hogy a gyakorlatban ezek a megbetegedések a statisztikai adatokban szereplőknél sokkal több embert érintenek.

Virusmaszk

Virusmaszk

Ez azt jelenti, hogy naponta akár ezer ember is keresheti a választ arra: mi a teendő, ha valaki koronavírus-fertőzöttel él együtt?

Az első kérdés nyilvánvalóan az: kit fertőzött meg a beteg? A Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendje szerint a szoros kontaktokon csak akkor végzik el a PCR-tesztet, ha vannak tünetei. Mindenki más esetében marad a kéthetes karantén, sok esetben egy légtérben a gyanús vagy már bizonyítottan koronavírusos családtaggal.

Arról azonban már nem szólnak a hivatalos kormányzati tájékoztatók, milyen protokollt érdemes követni, ha a két hét alatt nemcsak beteg rokonunkról szeretnénk gondoskodni, hanem arra is odafigyelnénk, hogy a család többi tagja ne kapja el a koronavírust.

Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs napi sajtótájékoztatóin ugyan egyszer-kétszer kitért a kérdésre, ennél azonban lényegesen több tippet adott a hvg.hu-nak korábban Várdi Katalin tüdőgyógyász, az InspiroMed Légzésközpont és Alvásklinika orvosa.

    • Ha tehetjük, legyen külön szobánk, vagy ha nincs rá lehetőség, akkor is tegyünk meg mindent, hogy elválasszuk magunkat másoktól és tartsuk be a higiéniás előírásokat.
    • A kijelölt helyünket ne hagyjuk el, az ételt tegye a családunk az ajtó elé, de ne jöjjenek be.
    • Használjunk külön fürdőszobát, ha megtehetjük. Ha csak egy van, azt használjuk más időszakban, mint a többiek, és minden alkalommal fertőtlenítsünk magunk után.
    • A ruháinkat, törölközőinket, ágyneműnket tartsuk és gyűjtsük külön, majd magas hőfokon mossuk ki.
    • Akiről feltehető, hogy beteg, az hordjon otthon is maszkot, és a szobában nagyon gyakran és nagyon erősen szellőztessen, mert a vírus cseppfertőzéssel terjed.
    • A szakember szerint az sem árt, ha csak fertőtlenítő kendővel fogjuk meg a kilincset, a nagyobb felületeket lefertőtlenítjük, a betegnek pedig adunk külön törölközőt, fogmosó felszerelést, saját evőeszközkészletet, utóbbiból pedig mindig ugyanazt adjuk vissza neki.

Hasonló óvintézkedéseket sorol fel a Semmelweis Egyetem útmutatója is, amely kifejezetten azoknak szól, akik koronavírus-fertőzött családtagot ápolnak otthon.

A tünetmentes vagy koronavírussal fertőzött családtagok esetében elengedhetetlen, hogy magukat is védjék: mindig használjanak maszkot, hordjanak kesztyűt, mossanak rendszeresen kezet – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem.

A teljes cikk elolvasható a hvg.hu oldalán, idekattitnva.