Százezres többletköltséget jelentett a koronavírus-járvány az elmúlt három hónapban a magyar családok számára, hiszen egyik pillanatról a másikra kellett egy teljesen új típusú életre berendezkedniük - derült ki a Napi.hu megbízásából a Pulzus Kutató által készített friss közvélemény-kutatásból.
A koronavírus magyarországi megjelenésével háztartások milliói szembesültek olyan kiadásokkal, amelyekkel korábban - szerencsére - nem kellett számolniuk. Az első hetek bizonytalansága élelmiszer- és gyógyszerfelhalmozási kényszert hozott, mindenki igyekezett a lehető legnagyobb mennyiségű tartós élelmiszert és a sütéshez való alapanyagokat felhalmozni.
Megindult a roham a fertőtlenítőkért, a maszkokért, a tisztítószerekért és - az ikonikussá váló - wc-papírért. A gyógyszert szedők igyekeztek nagyobb mennyiséget betárazni a készítményekből, hiszen nem lehetett tudni, hogy leáll-e az ellátás. Közben fel kellett készülni az otthoni munkára és tanulásra, sok helyen be kellett szerezni az ehhez szükséges eszközöket. Az iskolai, óvodai étkezés helyett otthon kellett főzni.
Ezeket a pluszkiadásokat csak részben - a családok szerencsésebb részénél - kompenzálhatta olyan kiadások elmaradása, mint az étterem, a szórakozás vagy a kultúra. A sokat autózok számára az üzemanyagár-esés jelenthetett könnyebbséget, bár tudjuk, hogy a kutak forgalma márciusban és áprilisban is jelentősen visszaesett. Emellett a törlesztési moratórium adhatott - és ad év végéig - könnyebbséget a hiteleseknek.