Májusban 2,4%-kal nőhettek a fogyasztói árak Magyarországon a Portfolio által megkérdezett elemzők várakozása szerint, azonban a maginfláció 3% felett alakulhatott. A szakértők szerint az élelmiszerárak emelkedése felfelé, míg több termék és szolgáltatás árváltozása lefelé húzhatta az indexet. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a korlátozó intézkedések miatt akadályokba ütközött az árak összegyűjtése a hónapban, ami fokozza a bizonytalanságot.
Az április 2,4%-os áremelkedés után májusban is hasonló mértékben nőhettek a fogyasztói árak a Portfolio elemzői konszenzusa szerint. (A KSH kedden publikálja a májusi adatokat.) A koronavírus-járvány időszakában azonban az árak felírása kifejezetten nehézkes lehetett, így nem könnyű sem előrejelezni, sem mérni az infláció alakulását. A KSH már áprilisban jelezte, hogy kifejezetten nehéz dolga volt az adatgyűjtés kapcsán, talán májusban kissé javult a helyzet, ahogy részben elkezdték feloldani a korlátozó intézkedéseket.
„Habár havi alapon jelentősnek mondható, 0,5 százalékos áremelkedésre számítok, az előző évi magas bázis miatt az éves index tovább csökkenhet májusban” – írta kommentárjában Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza, aki szerint a teljes havi áremelkedés az élelmiszerek árváltozásának tudható majd be.
A teljes cikk elolvasható a portfolio.hu oldalán, idekattintva.