Online konferencián számoltak be magyar kutatók a koronavírussal kapcsolatos kutatásokról és fejlesztésekről
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) koronavírus-járvány elleni védekezésről szóló, csütörtöki online tudományos konferenciáján több fejlesztésről is beszámoltak magyar kutatók.
Az EUvsVirus innovációs versenyen aranyérmet nyert a MassVentil koncepciója, amelyet Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora és Kozlovszky Miklós, az Óbudai Egyetem dékánja ismertetett. Az új típusú lélegeztetőgép krízishelyzetben egyszerre tud nagy számú beteget lélegeztetni invazív és nem invazív módon is. A rendszer nagy mennyiségű levegőt képes áttolni, de a páciensek mind különálló, egyszerű lélegeztetőegységeket kapnak az ágyuk mellé, ezeken pedig egyéni paraméterek is beállíthatók. A berendezés az orvosokat, ápolókat is védi, mert elszívja a kilélegzett, vírusos levegőt.
Lacza Zsombor ortopéd-traumatológus szakorvos arról beszélt, hogy koronavírus-járvány kitörése után először egy gyorsan elérhető termék kifejlesztése volt a céljuk gyógyult betegek vérplazmájából. Ezt a terméket széleskörű koordinációval, az ITM támogatásával létre is hozták, és eddig már tíz beteget kezeltek vele - ismertette az eddigi eredményeket. Elmondása szerint következő céljuk a vérplazmából egy koncentráltabb, hosszabb ideig eltartható készítmény előállítása, miközben dolgoznak a hazai szérumgyártási struktúra megvalósításán is.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. elnöke azt mondta, hogy garantálni tudta a folyamatos gyógyszerellátást a koronavírus-járvány idején. Az elmúlt időszakban számos kutatási és gyártási együttműködést alakított ki, licenszeket és új technológiákat vásárolt.
A teljes cikk elolvasható az index.hu oldalán, idekattintva.