Szennyvíz elemzésével keresik a koronavírus nyomait Magyarországon

virusmaszk-logo
Covid-19 Tesztek, Maszkok, Kesztyűk, Fertőtlenítők

A Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és MOL együttműködésében kilenc városban indul kutatás az új koronavírus kimutatására a kommunális szennyvizekből. A külföldön már bevált módszer hasznos eszköz lehet a fertőzés megjelenésének, visszatérésének jelzésére a helyi terjedés korai szakaszában – közölte az  Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Virusmaszk

Virusmaszk

Az Egyesült Államokban és Hollandiában és már sikeresen kimutatták a COVID-19 megbetegedést okozó vírus nyomait a csatornarendszerből vett mintákban. A kutatás segíthet megbecsülni a koronavírus-fertőzések mértékét egy közösségen belül. 

Egy városi szennyvíztisztító telephez több tízezer háztartásból kerül szennyvíz, így a fertőzöttek száma a hagyományos tesztekénél nagyobb mintában vizsgálható. A koronavírus jelenléte a tünetek jelentkezésénél sokkal rövidebb idő alatt, akár a megfertőződés utáni három napon belül kimutatható ezzel a módszerrel. A szennyvízben található vírusnyomok elemzésével így a járvány helyi terjedésének korai szakaszában észlelhető a vírus megjelenése a közösségben.

A teljes cikk elolvasható az index.hu oldalán, idekattintva.