Kevesebb mint két héttel 36 ezer kórházi ágy kiürítésének elrendelése után már május eleji csúccsal számolt a kormány. Most úgy fest: valóban akkor volt a legtöbb, de alig kétezer aktív koronavírus-fertőzött. Ilyen pontos volt a korrigált járványügyi előrejelzés, Orbánnak lottóznia kéne, vagy a szavaihoz igazítják a statisztikát?
A szakemberek szerint május 3-ára fut fel a csúcsára a járvány Magyarországon – mondta majdhogynem elejtett megjegyzésként Orbán Viktor éppen két héttel a jelzett időpont előtt, április 19-én az ajkai kórház igazgatójának. A Facebookra feltöltött egyperces videóban a miniszterelnök nem fűzött magyarázatot a jóslathoz – és később sem – , vagyis nem derült ki, pontosan mit ért tetőzés alatt. Azt viszont hozzátette, hogy addigra ötezer lélegeztetőgép lesz az országban, „az nagyjából biztonságos”, a számuk pedig később a nyolcezret is eléri majd. (Nem világos persze az sem, miért kell majdnem még egyszer annyi lélegeztetőgépet beszerezni a tetőzés után, ezt a kormányfő mindössze ennyivel világította meg: „az háború idejére is elég lenne.”)
Orbán közlése több okból is furcsa volt és kockázatosnak tűnt:
- a kormány tagjai korábban nyári (június-júliusi) tetőzésről beszéltek,
- bár matematikai modellek léteznek a járványgörbe alakulásának előrejelzésére, politikai vezetők ritkán vállalkoznak arra, hogy napra pontosan megmondják, mikorra várható a tetőzés, már csak a számon kérhetőség miatt is,
- május 4-én kezdődtek az írásbeli érettségik, így az ellenzék okkal mondhatta, hogy a miniszterelnök a legnagyobb veszély közepette küld be vizsgázni nyolcvanezer végzős középiskolást.
Másnap Müller Cecília országos tiszti főorvos is megerősítette, a kormányfő becslése helytálló, az operatív törzs is május 3-ai tetőzésre készül, noha azt továbbra sem árulták el, mi fog tetőzni, az új esetek száma, a halálozásoké vagy az aktív fertőzötteké, mint ahogyan azt sem, hogy milyen magasságban.
A teljes hírt a 24.hu oldalán tudja elolvasni, ide kattintva. »