A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban az egyik legnagyobb bizonytalanság a döntéshozók számára, hogy nem tudni, mennyi időre kell tervezni, és hogyan lehet egy olyan, hatékony csomagot összeállítani, ami a járványt is kontroll alatt tartja, de hosszú távon fenntartható, és a veszteségeket minimalizálja. Az őszi második hullám lezajlására többféle forgatókönyv jöhet - hangzott el egy szakmai konferencián.
Járványmodellezésről, a modellek eredményei alapján a Covid-19 járványról kirajzolódó forgatókönyvekről rendezett online konferenciát hétfőn este a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META). Az online rendezvényen Vokó Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának szakértője és Oroszi Beatrix, a Nemzeti Népegészségügyi Központ; Járványmatematikai Projekt vezetője tartott előadást.
Görbe laposítás vagy valami más?
A járványok lefutásának modellezése, különösen a hosszú távú előrejelzés általában is bizonytalansággal teli, a magyar járványmodellben további kihívás, hogy itthon nem az egyenletes közösségi terjedés a jellemző, hanem sporadikus gócok alakulnak ki az idősotthonokban, kórházakban és egyéb közösségi szállásokon - kezdte előadását Vokó Zoltán. Ugyanakkor a járványkezelés során az egészségügyi vetület mellett a társadalmi aspektusokról sem szabad elfeledkezni. A görbe ellaposítása könnyen középpontba kerülhet a döntéshozók szemében, pedig Vokó szerint ennél sokkal összetettebb a feladat.
A teljes hírt a napi.hu oldalán tudja elolvasni, ide kattintva. »