Amit tudunk, hogy koronavírus cseppfetőzéssel terjed és bizonyos ideig a levegőben is életképes marad. De mi a helyzet a vízzel?
Földvári Gábornak, az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) tudományos főmunkatársának jó hírei vannak. A víztől nem igazán kaphatjuk el, mert a vízben nem él meg a vírus.
Ennek oka, hogy a fertőzés feltétele hogy nyálkahártyára, lehetőleg orrnyálkahártyára kerüljön maga a fertőzőképes vírus. A SARS-CoV-2 túlélési képessége viszont a gazdán kívül minimális. Hosszabb távon nem marad fertőző a számára idegen közegben, mint például a vízben.
Egyelőre ezzel kapcsolatban még folynak kutatások, így 100%-os eredmény nem adható, de annak az esélye, hogy vírus fertőzőképes maradjon az élővízben nagyon kicsi.
Mi a helyzet az úszodákkal?
Az úszodák a koronavírus szempontjából egyrészt még biztonságosabbak, mint az élővíz. Mivel ezeket a vízeket klórral tisztítják, így annak az esélye, hogy életben maradjon a vírus, lényegében nulla, a klór ugyanis rendkívül hatásos a koronavírus ellen (is).
Másrészt azonban az emberek közelsége a vízben úszkálva is nagy kockázatot jelent. Ebből a szempontból a szabadtéri strand és az uszoda is hasonló helyzetben van: minél több ember van ott, annál nagyobb az esetleges fertőződés veszélye.
A témával kapcsolatos teljes cikkeket az alábbi linkeken tudja elolvasni:
Ha részletesebben is érdekli a téma, az alábbi hivatalos forrásból származó tartalmakat ajánljuk: