A Semmelweis Egyetem kutatói bevizsgáltak két koronavírus-gyorstesztet. Eredményeik alapján az ezekkel kapott eredmények jelentős része köszönő viszonyban sincs a valósággal. A ténylegesen fertőzötteknek csupán harmadát mutatják pozitívnak, a ténylegesen negatívok közül pedig 7-13 százalékot fals pozitívnak mutatnak. A eredmények szerint az antitesteket kimutató vizsgált gyorstesztek egyszerűen nem alkalmasak jelenleg a koronavírus-fertőzés szűrésére. A SOTE a gyorsteszteket egy olyan kínai hátterű magyar cégtől szerezhette be, amelyik korábban ismeretlen volt az egészségügyi piacon, de a veszélyhelyzet óta sorra kapja a megbízásokat.
Mindenek előtt azt fontos tudni, hogy ezeknek az antitest-gyorsteszteknek semmi közük a Semmelweis Egyetem vezetésével, és a négy magyar orvosképző egyetem közreműködésével kezdődő tömeges tesztelő kampányhoz. Abban a vizsgálatban ugyanis PCR-tesztet használnak, ami a jelenlegi tudásunk szerint a legpontosabb képet adja az illető fertőzőképességéről, és aktív fertőzöttségéről.
Ettől függetlenül mindenki meg akar bizonyosodni arról, hogy már átesett-e a koronavírus-fertőzésen vagy sem (esetleg most is fertőz-e), ezért hatalmas a kereslet a tesztekre. Milyen szépen hangzik: az ember megszúrja az ujját egy tűvel, rácsöppent a műanyag lapocskára egy csepp vért, és megjelenik az eredmény a kis ablakban.
A teljes cikk elolvasható az index.hu oldalán, idekattintva.