„Nagyon is megvannak a betegek, nagyjából annyian, ahányan eddig voltak, csak kevesebb az orvos-beteg találkozás, pontosabban ezek nagy része telefonon történik” - válaszolt dr. Papp Magor háziorvos a kérdésre, hogy hova tűntek az alapellátásból a betegek. 21. századi távkonzultációs helyzetbe került az orvos és a beteg, ami sokáig nem minden esetben folytatható.
A koronavírus fertőzés veszélye miatt március 16. óta az egészségügyi alapellátás soha nem látott formában működik. Dr. Papp Magor gyermekorvos, háziorvos és klinika igazgató interjúban válaszol, hogy mi történik most a saját területükön, hogyan látják el a betegeket és hogy mire lehet számítani a közeljövőben.
Mi történik akkor, ha a betegnek azonnali ellátásra, szakorvosi ellátásra van szüksége?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy van-e sürgősségi helyzet, ami azonnali ellátást igényel. Ebben az esetben nyilván az a legfontosabb, hogy a beteg az adott sürgősségi osztályra, vagy mondjuk infarktus esetén kardiológiai centrumba tudjon jutni, és ott kapjon mielőbbi ellátást. Nyilván több információt tudok nyerni akkor, ha személyesen megvizsgálom a beteget, de a járványügyi helyzet miatt átalakultak az ellátási protokollok.
Ha a páciens bejön hozzám a rendelőbe a súlyos panaszaival, akkor gondosan meg fogom vizsgálni. A bejáratnál, pontosabban az épület előtt, külön szűrőhelyszínen az ápolóink rizikószűrést végeznek, megnézik a beteg testhőmérsékletét, kikérdezik a panaszairól, és ha nem merül föl a koronavírus fertőzés gyanúja, akkor jöhet a rendelőbe. Ha például infarktusra gyanakszom, - de ez más súlyos esetre is igaz - a sürgősségi teendő minden esetben fölülírja a járványügyi szempontokat. Természetesen ilyenkor is megfelelő védőfelszerelésben végezzük az ellátást.
Az alapellátásban és általában az egészségügyi ellátásban bekövetkezett változások hogyan hatnak a lakosság egészségi állapotára? Rosszabbul vagyunk most, mint például tavaly ilyenkor?
Az idő rövidsége miatt még korai, hogy levonjuk a következtetéseket, de az látható, hogy a fertőzés megjelenése óta több országban jelentősen emelkedtek a napi halálozási adatok. Ennek egy része a járvány miatt van, másik része az elmaradt vizsgálatok és az elmaradt szolgáltatások miatt. Azt gondolom, hogy nincs egyetlen kolléga, sem vezető, aki a mindentudás birtokában lenne és pontosan tudná, hogy mi lenne a legjobb megoldás a lakosságnak. Utólag persze könnyű lesz rámutatni olyan részletekre, amiket most egyben nem láthatunk. Ezért szükséges őszintén leszögezzük azt, hogy a jelen döntéseit csak a jelenlegi korlátos ismereteinkre hagyatkozva tudjuk meghozni.