A koronavírus-járvány makrogazdasági hatásairól készített a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vállalati felmérést. Március 26. és április 2. között csaknem 5000 céget (98 százalékában kkv-t) kérdeztek. Az állami hírügynökség a felmérés eredményeiből azt emelte ki, hogy a cégek a kereslet jelentős csökkenésére számítanak, amit jellemzően nem terveznek áremeléssel ellensúlyozni.
A válaszadók fele az árbevétel 30 százalék feletti csökkenését tapasztalta és további jelentős csökkenésre számít a következő 1-3 hónapban. A válaszadók 44 százaléka szerint legalább fél évre lesz szükség, hogy a bevételek újra elérjék a válság előtti szintet.
A személyes jelenlétet igénylő szolgáltatással – vendéglátással, szórakoztatással – foglalkozó válaszadók nagyon magas (80-100 százalékos) arányban számítanak arra, hogy tevékenységüket egy hónapnál tovább fel kell függeszteni. Más területeken (például mezőgazdaság, feldolgozóipar) ez az arány alacsonyabb (40-50 százalék). A felmérésben résztvevők körülbelül 80 százaléka a járvány miatt nem emelt árakat.
A kérdőíveket kitöltők 55 százaléka megtartaná foglalkoztatottait, a válság előtti létszámot csak 2 hónapig tartják fenntarthatónak.
A gond enyhítéséért a munka átszervezését tervezik. 46 százalék távmunkában, 44 százalék részmunkaidős foglalkoztatásban gondolkodik, de a tervek közt magas arányban jelenik meg a létszámcsökkentés (37 százalék) és a dolgozók fizetés nélküli szabadságra küldése (35 százalék) is. A távmunka 73 százaléknak nem jelent megoldást, tevékenysége jellege miatt.
A teljes hírt a 24.hu oldalán tudja elolvasni, ide kattintva. »